top of page
O nas
Do Waszej dyspozycji oddajemy:
- 2 nowoczesne korty squashowe firmy ASB
- możliwość gry w badmintona
- możliwość gry w racquetball
- 2 klubowe stóły do tenisa stołowego 5-72i Sponeta
- turnieje, ligi (na każdym poziomie zaawansowania)
- treningi (indywidualne, grupowe)
- Akademie Squasha (dla dzieci i młodzieży)
- proshop
oraz
- siłownie, cardio, fitness ...
- masaże, rehablitacje ...
- saune
Naszym celem jest tworzenie nowoczesnego i przyjaznego miejsca do gry, gdzie zarówno początkujący sympatycy sportów rakietowych jak i obecni gracze mogą w pełni realizować swoją pasję !
Czym jest squash?
Squash, tak jak jego krewny tenis, polega na odbijaniu rakietą piłki. Różnica jednak jest taka, że w przypadku gry w squasha odbijana piłka trafia w ścianę. Jest kierowana w taki sposób, by przeciwnikowi gry jak najbardziej utrudnić jej odbicie. Całość odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, a pole do gry jest ograniczone liniami na podłodze i ścianach.
Jak w przypadku tenisa, gra rozpoczyna się serwisem. Najważniejszą zasadą jest celowanie piłką w pola na ścianie, jak i podłodze, pomiędzy odpowiednimi liniami. Odbijana piłka musi trafić na ścianę pomiędzy tzw. linią serwisu i linią autu.
W przeciwieństwie do gry w tenisa, linie nie są częściami pola, co oznacza, że trafienie w nie jest autem. Gra trwa do czasu, gdy zawodnik niewłaściwie odbije piłkę, nie trafi w wyznaczone przez linie pole lub sam przekroczy odpowiednie pole na podłodze. Gra jest punktowana i w każdym secie toczy się do 11 punktów.
Odbijana w czasie gry w squasha piłeczka różni się w zależności od poziomu gry. Różnica jest w jej sprężystości oraz wielkości.
Również jak w przypadku tenisa, w squasha mogą grać dwie lub cztery osoby. Jest to więc doskonały sport dla rodzin lub grup znajomych.
Jakie korzyści daje gra w squasha?
Squash jest treningiem aerobowym, w większości przypadków o wysokim stopniu intensywności. Regularnie uprawiany:
poprawia pracę układu krążenia, obniża ciśnienie, obniża poziom złego cholesterolu,
poprawia pracę układu oddechowego, zwiększa wydolność oddechową,
poprawia kondycję fizyczną,
odchudza, spala tkankę tłuszczową,
zwiększa ogólną sprawność,
zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową, rozwija i kształtuje mięśnie nóg, ramion i pleców,
kształtuje idealną sylwetkę, wysmukla,
poprawia koordynację ruchową, zwinność, rozwija szybkość ruchu i reakcji,
zwiększa poziom energii, odstresowuje i relaksuje,
pomaga oderwać się od problemów dnia codziennego,
poprawia nastrój poprzez wydzielanie endorfin.
Motywacją do treningów są nie tylko liczne efekty, jakie można osiągnąć. Również element rywalizacji z przeciwnikiem sprawia, że chcemy grać coraz lepiej i osiągać coraz lepsze wyniki, co w efekcie przynosi nam dużą satysfakcję i przyjemność.
Squash a odchudzanie
Squash jest sportem o dużej intensywności, który zwiększa metabolizm, a tym samym doskonale wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej.
Godzinny trening squasha o umiarkowanym poziomie intensywności spala około 500 kcal !
Oprócz właściwości spalających i odchudzających ważną zaletą gry w squasha jest praca większości posturalnych mięśni całego ciała. Oznacza to, że regularne treningi wpływają na poprawę kształtu ciała. Staje się ono smuklejsze i zgrabniejsze. Poprawa metabolizmu i zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie, szczególnie ud, redukują cellulit i ujędrniają ciało.
Najlepsze efekty można osiągnąć, trenując około godziny 2-3 razy w tygodniu.
Od czego zacząć grę w squasha?
Jeśli dopiero zaczynamy i nie jesteśmy jeszcze do końca przekonani, czy jest to sport idealny dla nas, nie kupujmy nowej rakiety do squasha. Większość klubów, w których można grać, oferuje wypożyczenie jej. Jeśli jednak stwierdzimy, że squash jest dłuższą przygodą, lepiej zainwestować we własną. Najlepiej przetestować jak największą liczbę modeli, by wybrać ten, który będzie najlepszy.
Rakieta powinna być łatwa do manewrowania, wygodna i powinniśmy czuć, że mamy kontrolę nad odbijaną piłką. W doborze rakiety z pewnością pomoże pracownik sklepu lub jeszcze lepiej, klubu sportowego, w którym możesz grać.
Swoją przygodę ze squashem najlepiej jest zacząć od treningu indywidualnego z instruktorem. Wcześniej jednak warto w Internecie lub księgarni poszukać dokładnych informacji, na czym gra polega i jakie są podstawowe zasady gry w squasha.
Aby następnego dnia po treningu móc się ruszyć, postarajmy się, by poziom intensywności gry był dostosowany do naszych możliwości. Unikajmy zbyt ciężkich treningów na początek. Mogą one przeciążyć ciało i stać się przyczyną niepotrzebnych zakwasów bądź kontuzji. Zacznijmy od krótkiej gry, po czym stopniowo, wraz z rozwojem naszej kondycji, wydłużajmy jej czas trwania.
O czym należy pamiętać, grając w squasha?
Zacznijmy od ubioru. Buty do squasha powinny być przede wszystkim wygodne. Ze względu na intensywność gry i ilość wykonywanych ruchów powinno także dobrze stabilizować i amortyzować stopę, by uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Ze względu na rodzaj podłoża, na jakim odbywa się gra, buty powinny mieć jasną podeszwę, która nie zostawia śladów. Ubranie powinno być lekkie, wygodne i niekrępujące ruchów.
Każdą grę należy poprzedzić rozgrzewką – ogólną, trwającą około 10 minut, mającą zwiększyć przepływ krwi przez główne partie mięśni. Mogą to być podskoki, wymachy, krążenia, przysiady, bieg w miejscu. Trening zawsze należy zakończyć tzw. cool downem, czyli stopniowym uspokajaniem organizmu i zmniejszaniem pracy serca. Nie zapominajmy również o rozciąganiu. Stretching powinien koncentrować się na mięśniach nóg (łydek, ud, bioder), ramion (w tym również nadgarstków) oraz pleców.
Kto może grać w squash?
Gra w squasha jest formą aktywności fizycznej odpowiednią dla każdego, niezależnie od płci, wieku lub stopnia sprawności. Możliwość modyfikacji intensywności sprawia, że każdy odnajdzie w tym treningu coś dla siebie.
bottom of page